Biden: İsrail, Refah’a geniş çaplı saldırı başlatırsa silah göndermeyi durduracağız

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde yaklaşık 1,5 milyon Filistinli’nin sığındığı Refah’a geniş çaplı bir saldırıyla girmesi durumunda bu ülkeye silah göndermeyi durduracağını söyledi.

ABD Başkanı Biden, CNN kanalına verdiği röportajda İsrail saldırılarının sürdüğü Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki durum ve İsrail’in Refah’a kapsamlı bir kara saldırısı başlatması durumunda ABD’nin tavrına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Biden, yönetiminin geçen hafta yaklaşık 900 kiloluk bombaların İsrail’e sevkiyatını durdurmasına ilişkin, “Gazze’deki siviller bu bombaların sonucunda ve İsrail’in sivil yerleşim merkezlerine girdiği diğer şekillerde öldürüldü” diyen Biden, daha önce de birçok kez İsrail’in Refah’a yönelik kapsamlı bir kara saldırısına girişmemesi konusunda uyarıda bulunduklarını belirtti.

‘İSRAİL’İN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA TAAHHÜDÜNE BAĞLIYIZ’

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile son görüşmesinde de bu konuyu açıkça dile getirdiğini söyleyen Biden, “Eğer Refah’a girerlerse, henüz kapsamlı bir saldırıyla girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah’ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim” diye konuştu.

İsrail’in güvenliğini sağlama taahhütlerine halen bağlı olduklarının altını çizen Biden, bununla birlikte İsrail’in sivil yerleşim bölgelerinde kullandığı bazı silahları, bombaları ve top mermilerini göndermeyi durduracaklarını vurguladı.

GAZZE’DE 14 BİN 944’Ü ÇOCUK 34 BİN 844 KİŞİ KATLEDİLDİ

Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın (İslami Direniş Hareketi) silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te saldırlar başlattı. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail ordusu, bu süreçte 260’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü duyurdu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 844 Filistinli öldürüldü, 78 bin 404 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 491 Filistinli hayatını kaybetti.

Bu süreçte ABD ise İsrail’e askeri yardımlar gönderdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x